середу, 16 квітня 2014 р.

Підсумковий урок з теми «Пригоди та фантастика»


Тема .Підсумковий урок з теми «Пригоди та фантастика»
З досвіду роботи Белінської Тетяни Іванівни, учителя Красногірської ЗШ І-ІІ ступенів
Мета:збудити прагнення учнів продемонструвати свої знання та вміння із світової літератури; розвивати уміння учнів застосовувати набуті знання в незвичних, нестандартних ситуаціях; виховувати повагу до літератури; вчити дітей грати і перемагати, поважати переможців, правильно сприймати поразку.
Обладнання: зошити, ма­теріали для контрольної роботи, портрети письменників Дж.Свіфта та А.Конан-Дойля, картки з назвами, музичний запис: увертюра до
к-му «П’ятнадцятирічний капітан» та «Пригоди Шерлока Холмса».
Тип уроку:підсумковий.
Хід уроку
I.                   Організаційний момент.
-         Сьогоднішній урок я пропоную провести під таким девізом:
Пам’ятайте (мо), ви (ми)  талановиті.
Не розчаровуйтесь (мось) – у вас (нас) все вийде.
Щастя дістається тому, хто багато трудиться.
-         Давайте ці слова Леонардо да Вінчі прокажемо вголос, змінивши займенники третьої особи на другу особу.

-         Протягом кількох уроків ми з вами працювали над темою «Пригоди і фантастика». От сьогоднішній урок дасть змогу продемонструвати свої знання та вміння із світової літератури.А урок у нас буде командно-індивідуальний у вигляді конкурсної гри. Командний, тому що я вам пропоную працювати в єдиній команді, а індивідуальний – ви будете давати відповіді на запитання теми і колекціонувати ось такі відзнаки. Згодом ми їх порахуємо і будемо знати на скільки балів ми сьогодні попрацювали

1.     Конкурс «Музикальний»
Звучить музика з кінофільмів «П’ятнадцятирічний капітан» та «Пригоди Шерлока Холмса».
-         Ці мелодії вам відомі. Що це за музика?
-         Як ви гадаєте, з якою метою я запропонувала послухати музику?
-         Так ця мелодія дає зрозуміти, що й урок наш присвячений темі «Пригоди і фантастика».

2.     Конкурс  «Асоціації»
-         Які асоціації виникають у вас, коли ви чуєтеці слова?(пригоди, фантастика)
«ПРИГОДИ» - море, екзотика, вітрильник, пірати, острів, скарби…
 «ФАНТАСТИКА» - вигадка, НЛО, інопланетяни, літаючий острів
З асоціаціями ми справилися, а нагадайте, яка ж література є пригодницькою і що таке фантастика?
(Пригодницька література – твори із захоплюючим сюжетом про складні випробування через які проходять герої. В основі цих творів непримиренні конфлікти, в яких проявляється характер героя).
(Фантастика – різновид художньої літератури, який зображує нереальні події, створені фантазією автора).

3.     Конкурс «Знайомі імена»
-         При вивченні цієї теми до своєї літературної скарбнички ви внесли ще два всесвітньовідомі імені. Які?( Джонатан Свіфт, Артур Конан Дойл)
-         У мене до вас завдання. На дошці ви бачите портрети двох письменників, з творчістю яких ми вже знайомі. Тому я прошу підібрати картки (нижче на дошці), які б відносилися до життя і діяльності цих всесвітньовідомих письменників.
(учні по-черзі вибирають листки і відносять до портрета)

  ДЖ. СВІФТ                                                                            А.КОНАН-ДОЙЛЬ
   1667-1745                                                                                       1859-1930
«Небагато тих, які живуть сьогоднішнім днем.«Література насилу відкривається, як
 Більшість готується жити пізніше».Мушля».
          Ірландія                                                                                    Шотландія  
           Дублін                                                                                   Единбург
            Декан                                                                                      Лікар
«Мандри ЛемюеляГуллівера»                                          «Собака Баскервілів»

-         Отже, підсумуємо. Чому слово Англія, Лондон не віднесли ні вліво, ні вправо?

4.     Конкурс «Заморочки із бочки»(Учні по-черзі беруть запитання, думають
1 хв. і дають усні відповідь)
1.     Яких письменників, нам знайомих,  ми називаємо майстрами пригод і подорожей (Даніель Дефо, Жуль Верн, РобертСтівенсон, Джонатан Свіфт, Чарлз Діккенс, Марк Твен, Едгар По, КонанДойл)
2.     Які твори вони написали?  (Даніель Дефо «Природи Робінзона Крузо», Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан», Роберт Стівенсон «Острів скарбів», Джонатан Свіфт «Мандри Гуллівера», Чарлз Діккенс «Різвяна пісня…», Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра», Едгар По «Золотий жук», КонанДойл «Пригоди Шерлока Холмса»).
3.     Яких письменників, що писали в жанрі фантастики ми знаємо?  Назвіть їх твори (Рей Бредбері «Усмішка», ГербертУеллс «Чарівна крамниця»)
4.     Скільки років пробув на острові  Робінзон Крузо»? (29 років і кілька місяців)
5.     Що шукав Легран на Селлівановому острові?Яким чином? (скарб пірата Кіда за допомогою криптограми)
6.     Для чого Дж.Свіфт у своєму творі вдався до фантастики?(Щоб висміяти державний устрій і суспільні порядки сучасної йому Англії, Джонатан Свіфт вдався до фантастики — зобразив подорожі головного героя до різних вигаданих країн.
7.     Який художній засіб застосував у своєму творі Дж.Свіфт?  (Танці на канаті,  плазування під палицею — це але­горичні шляхи досягнення придворної кар'єри. Та і вся Ліліпутія, алегорія на Англію з її порядками)
8.     Що таке детектив? Який письменник став засновником детективного жанру?( Детектив – нишпорка, детективна література – лiтература про розкриття складної, заплутаної таємницiздебiльшого злочину, шляхом використання методу логічного аналiзу).                                       
9.     Хто такий Артур Конан Дойл? Чим він уславився у світовій літературі?(Артур Конан Дойль — людина-легенда, лю­дина з високими інтелектуальними здібностями, новеліст, романіст, публіцист, автор творів про детектива Шерлока Холмса.)
10.                  У чому   секрет успіху творів А.Конан Дойла?(Сюжет оповідань складений так, що читач увесь час перебуває в напрузі. Він не знає тає­мниці до кінця).
11.                  Хто такий Степлтон і до чого зводився його злочинний план?(один із героїв твору А.Конан Дойла «Собака Баскервілів». Справжня мета Степлтона полягала у тому, щоб заво­лодіти маєтком і спадком сера Чарлза.)

5.     Конкурс. Автор та його герої.
-         Попередньо ви згадали письменників та їх твори жанру пригоди і фантастика. Цікаво, чи знаєте їх героїв?
На дошці портрети вивчених письменників, ось вам малюнки головних героїв з їх творів. Вам правильно вказати героїв, їх імена і авторів
(Даніель Дефо - Робінзон
Жуль Верн – Дік Сенд
РобертСтівенсон – ДжимГокінс
Джонатан Свіфт - Гуллівер
Чарлз Діккенс – Скрудж
МаркТвен- Том Сойєр
 Едгар По – Легран
КонанДойл–Шерлок Холмс)

6.     Конкурс «Ми детективи» із застосуванням дедукції.
- На кілька хвилин станьмо детективами. Розгляньте уважно портрет письменника та уявні речі, які йому належали. Спробуйте, користуючись дедуктивним  методом Шерлока Холмса, відтворити риси та звички, моменти біографії його загадкового авторасера Артура Конана
Дойла)
( на столі лежать
певні речі, портрет письменника )
- Зверніть увагу на зовнішність і на звертання «сер»
А) зовнішність, звертання (сер) свідчить, що ця людина англієць, знатний, елегантний,освічений)
Б) стетоскоп— ця річ свідчить, що її господар мав справу з медициною — був лікарем-хірургом.
В) географічна карта, кораблик— таку річ міг мати при собі тільки мандрівник
Побував у Африці, Австралії, на китобійному судні плавав до Льодовитого океану.
Г) боксерська рукавичка— займався спортом, був чемпіоном університету з боксу.
Д) ручка— письменник, написав цікаві твори.

7.     Конкурс. Речі в кишені.
-Як ви вже знаєте Гуллівер потрапив до іншої країни (Ліліпутії). Він дотримується їх законів, навіть дав себе ошукати.
- Отже, які речі знайшли в кишені Гуллівера під час обшуку?
Речі з кишені Гуллівера
1.     «По-перше: у правій кишені великого Чоловіка Гори (так я перекладаю слова «Квінбус Флестрін») після ретельного обшуку знайдено тільки великий шмат цупкого полотна, який міг би правити за килим для парадної зали палацу Вашої Величності.  (носовичок)
2.     У лівій кишені ми побачили величезну срібну скриню зі срібним-таки віком, якого ми, оглядачі, не могли самі підняти. Ми попросили Чоловіка Гору підняти віко, і один з нас, залізши в скриню, опинився по коліна в якомусь поросі, що, злетівши вгору, аж до наших облич, примусив нас обох довго чхати. (табакерка)
3.     У правій кишені камізельки виявлено величезний стос тонких білих пластин, складених докупи; стос цей, у три людини завтовшки, перев'язаний міцним канатом. Кожна пластина вкрита чорними знаками, кожен з пів долоні завбільшки, які ми смиренно дозволяємо собі вважати за літери.(записник)
4.      У лівій кишені камізельки лежала якась машина з двадцятьма довгими палями, на зразок огорожі перед палацом Вашої Величності. Гадаємо, що нею Чоловік Гора розчісує собі волосся, але це тільки наше припущення: ми не завжди вдавалися до розпитів, бо порозумітися з Чоловіком Горою дуже важко. (гребінець)
5.      У меншій правій кишені лежало кілька пласких кружал різного розміру з білого та червонуватого металу. Деякі білі кружала, зроблені ніби зі срібла, такі великі та важкі, що ми вдвох насилу підняли одне з них. (монети)
6.     У лівій кишені були два чорні стовпи неправильної форми; стоячи на споді кишені, ми ледве дотяглися до їхнього верху. Один із них має футляр і скидається на суцільну брилу; на верхньому кінці другого є якийсь білий круглий предмет, як дві наші голови завбільшки. Всередині кожного стовпа сховано по величезній сталевій пластині; ми зажадали їх побачити, бо вони здались нам небезпечним знаряддям. Чоловік Гора витяг їх із футлярів і пояснив, що в його країні один із цих предметів вживають для гоління бороди, а другим  ріжуть м'ясо. (бритва для гоління і ніж)
7.      З правої кишені звисає довгий срібний ланцюг, прикріплений до якоїсь чудної машини, що лежить на дні кишені. Ми звеліли витягти все, що було прикріплене до ланцюга; вийнята річ виявилася схожою на кулю - зісподу срібну, а зверху зроблену з якогось прозорого металу. На прозорому боці ми побачили якісь чудні знаки, розміщені по колу, але доторкнутись до них пальцем заважала та прозора речовина. Чоловік Гора підніс машину нам до вух, і ми почули безнастанний шум, як од водяного млина.(годинник)





8.     Конкурс. «Швидше, швидше» Тест на коротку правильну відповідь
1.     Гостре, нещадне висміювання людських або суспільних вад … (сатира)
2.     Деканом собору  святого Патріка був …  (Дж.Свіфт)
3.     Автор «Гуллівера» жив і працював у країні…(Англія)
4.     Автором творів про Шерлока Холмса був…(А.Конан Дойл)
5.     «Міністром без портфеля був»…(Дж.Свіфт)
6.     За професією Шерлок Холмс був …(лікарем)
7.     Шерлок Холмс користувався методом…(дедуктивним)
8.     Помічником і другом Холмса був…(доктор Ватсон)
9.     Холмс брався за справу, якщо вона обіцяла… (бути заплутаною)
10.                  Смішне в житті та мистецтві.(Комічне)
11.                  Незлостиво-насмішкувате відображення смішного в життєвих явищах.                                              ( гумор)
12.                   За давньою легендою, причиною нещасть роду Баскервілів був …(собака)

9.     Конкурс за твором А.Конан доля «Собака Баскервілів». Встановіть логічні пари.(колективна робота (2 хв.)
1Вотсон— детектив
2Генрі Баскервіль— слуга
3 Степлтон— лікар
4Берімор— помічник детектива
5 Лаура Лайонс— дружина Степлтона
6Шерлок Холмс— спадкоємець сера Чарльза
7Мортімер— натураліст
8Місіс Степлтон— сусідка сера Чарльза Баскервіля.
Учні зачитують характеристики героїв використовуючи малюнки.

10.           Конкурс. Робота для мозку.
Учитель показує загадкову картинку і пропонує учням сказати у якому творі зустрічаються подібні шифрування.
(Криптограма якою зашифроване місце знаходження скарбів із твору Е.По «Золотий Жук»)     
-         Що означає таке шифрування?
-         Які ще речі були потрібні Леграну, щоб знайти скарб? (гаряча сковорідка,жук, череп ну і лопата)
-          
11.            Конкурс. Загублені речі
Вчитель пропонує сказати, чиї речі, чи з якого твору (жук-скарабей «Золотий жук» Е.По, скрипка «Пригоди Шерлока Холмса» А.КонанДойл, стерно Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан», підзорна труба Даніель Дефо «Природи Робінзона Крузо»,  компасДжонатан Свіфт «Мандри Гуллівера»,карта, Роберт Стівенсон «Острів скарбів»)




12.           Конкурс «Ти – мені, я – тобі»
-         Для цього завдання готували ви самі для своїх же товаришів?
З а п и т а н н я:
1.     Згадуючи біографію Дж. Свіфта, дайте відповідь на питання: «Про які проблеми англійського життя міг писати сатирик»?(Бідність народу, боротьба партій, нескінченні війни, тисячі загиблих, страждання простих людей, моральне обличчя урядовців, несправедливі закони, політичні інтриги, боротьба ірландського народу за незалежність)
2.     Яка пригода трапилась із Гуллівером?
3.     У Ліліпутії є символ правосуддя. Опишіть її. («Це була статуя у вигляді жінки із шістьма очима, у правій руці якої – розв'язаний мішок золота, а в лівій – меч»).
4.     Як  у Ліліпутії можна зробити придворну кар'єру.(Танці на канаті,  плазування під палицею — це але­горичні шляхи досягнення придворної кар'єри).
5.     Розкажіть «історію життя» літературного образу Шерлока Холмса.(прототипом Холмса був університетський професор Джозеф Белл, який вражав студентів дивовижною спостережливість і вмінням швидко аналізувати факти)
6.     У чому полягає суть  методу, яким керувався Шерлок Холмс?(розслідування злочину шляхом роздумів над багатьма іншими думками, фактами)
7.     Назвіть ознаки за якими твір «Собака Баскервілів»  вважають детективом.(наявна таємниця, пов’язана із злочином (смерть ЧарлзаБаскервіля), головний герой детектив у якого є помічник доктор Ватсон, йде логічне розслідування, зло карається)
8.     Доведіть, що «МанриГуллівера» - сатира.(Під виглядом Ліліпутії письменник змалював Англію, в якій він жив, добре знав її звичаї і закони, прядки в правлячих колах, спостерігав за діяльністю королів і прем'єр-міністрів, за боротьбою партій вігів і торі, сам брав у ній участь, як ми це знаємо з його біографії).
9.     На підставі чого Конан Дойл стверджував: «якщо й був Холмс, то це я сам»? (письменник наділив свого героя своїми звичками, Шерлок уживав улюблені слова і вирази письменника).
10.       Сатиричний жанр, в якому працював Дж. Свіфт.(памфлет- твір викривального змісту, що засуджує недоліки сучасного політичного, суспільного, культурного життя.)
11.       В яких країнах побував А.Конан Дойл? (Африці, Австралії)

12.       Конкурс. Знайди скарб.
Ось ми з вами подорожували разом із Гуллівером різними фантастичними країнами, разом із Шерлоком Холмсом розкривали злочини. Знаємо і інших авторів, які писали в жанрі детективу та фантастики. І самі стали детективами. Я пропоную застосувати дедуктивний метод, і розгадавши криптограму, знайти скарб, який стане винагородою за  сьогоднішній урок.
(ключ. На перетині цифр ви знайдете потрібну букву).
44 73 62 11 52
53 62 11 43 21
63 11 82
51 61
53 31 32 63 72 23                  (ШУКАЙ СКАРБ ТАМ, ДЕ СВІТЛО)


1
2
3
4
5
6
7
8
1
А
Б
В
Г
Д
Е
Є
Ж
2
З
И
І
Ї
Й
К
Л
М
3
Н
О
П
Р
С
Т
У
Ф
4
Х
Ц
Ч
Ш
Щ
Ь
Ю
Я

Підсумок уроку.
Перегляньте свої нагороди. Підрахуйте. Поставте собі бали за підрахунками. Ось таким чином оцінені ваші знання з розділу







Кто весел, тот смеётся,
Кто хочет, тот добьётся,
Кто ищет, тот всегда найдёт